Potýkáte-li se s problematikou vlhkého zdiva, jistě přemýšlíte o tom, jak co nejúčinněji a nejlevněji provést izolaci vlhkého zdiva. V současnosti existuje způsobů izolace vlhkého zdiva hned několik – jedním z nich je oblíbená chemická izolace vlhkého zdiva.
Jak se provádí chemická izolace vlhkého zdiva
Hydroizolace vlhkého zdiva s pomocí chemie je účinnou náhradou mechanické hydroizolace, která zajistí odstranění vlhkosti ze stěn objektu a zabrání jejímu dalšímu vzlínání. V dnešní se můžeme setkat hned s několika typy tzv. chemické injektáže, z nichž každý je vhodný pro jiný typ zdiva i stavby:
Chemická izolace vlhkého zdiva pomocí krému nebo silanové mikroemulze Křemičitý gel vpravený do zdiva lze aplikovat i do velmi vlhkých až téměř promočených zdí. Při styku s vlhkostí krém zužuje póry ve zdivu a zabraňuje průniku vlhkosti dovnitř. Zároveň zachovává paropropustnost stěn a vlhkost se tak může odpařovat pryč. Tento typ chemické izolace vlhkého zdiva patří k nejoblíbenějším.
Chemická izolace vlhkého zdiva pomocí akrylátového gelu Hydroizolace pomocí akrylátové injektáže dokáže proniknout do všech pórů zdiva, kde následně reaguje s vlhkostí a zabraňuje jejímu dalšímu prosakování. Je dražší než jiné způsoby izolace vlhkého zdiva.
Chemická izolace vlhkého zdiva pomocí pryskyřice Podobně jako předchozí způsoby chemické izolace zdiva je izolace vlhkého zdiva vodoodpudivou pryskyřicí další metodou, jak zdivo před vlhkostí chránit a jak vlhkost ze zdiva odstranit. Pro tento způsob hydroizolace vlhkého zdiva se nejčastěji používá polyuretanová pryskyřice.
Výhody a nevýhody chemické izolace vlhkého zdiva
Chemická izolace vlhkého zdiva může být účinným způsobem, jak zdivo vlhkosti zbavit – nemusí však být vhodná pro všechny typy materiálů a objektů a navíc je účinná pouze v místě aplikace. Výhodou může být poměrně dlouhá životnost. Nevýhodou chemické izolace vlhkého zdiva je pro většinu objektů nutnost mechanického zásahu a vysoká cena.