Chemická izolace vlhkého zdiva

Potýkáte-li se s problematikou vlhkého zdiva, jistě přemýšlíte o tom, jak co nejúčinněji a nejlevněji provést izolaci vlhkého zdiva. V současnosti existuje způsobů izolace vlhkého zdiva hned několik – jedním z nich je oblíbená chemická izolace vlhkého zdiva.

Jak se provádí chemická izolace vlhkého zdiva

Hydroizolace vlhkého zdiva s pomocí chemie je účinnou náhradou mechanické hydroizolace, která zajistí odstranění vlhkosti ze stěn objektu a zabrání jejímu dalšímu vzlínání. V dnešní se můžeme setkat hned s několika typy tzv. chemické injektáže, z nichž každý je vhodný pro jiný typ zdiva i stavby:

  • Chemická izolace vlhkého zdiva pomocí krému nebo silanové mikroemulze
    Křemičitý gel vpravený do zdiva lze aplikovat i do velmi vlhkých až téměř promočených zdí. Při styku s vlhkostí krém zužuje póry ve zdivu a zabraňuje průniku vlhkosti dovnitř. Zároveň zachovává paropropustnost stěn a vlhkost se tak může odpařovat pryč. Tento typ chemické izolace vlhkého zdiva patří k nejoblíbenějším.
  • Chemická izolace vlhkého zdiva pomocí akrylátového gelu
    Hydroizolace pomocí akrylátové injektáže dokáže proniknout do všech pórů zdiva, kde následně reaguje s vlhkostí a zabraňuje jejímu dalšímu prosakování. Je dražší než jiné způsoby izolace vlhkého zdiva.
  • Chemická izolace vlhkého zdiva pomocí pryskyřice
    Podobně jako předchozí způsoby chemické izolace zdiva je izolace vlhkého zdiva vodoodpudivou pryskyřicí další metodou, jak zdivo před vlhkostí chránit a jak vlhkost ze zdiva odstranit. Pro tento způsob hydroizolace vlhkého zdiva se nejčastěji používá polyuretanová pryskyřice.
 Chemická injektáž zdiva
Chemická injektáž

Výhody a nevýhody chemické izolace vlhkého zdiva

Chemická izolace vlhkého zdiva může být účinným způsobem, jak zdivo vlhkosti zbavit – nemusí však být vhodná pro všechny typy materiálů a objektů a navíc je účinná pouze v místě aplikace. Výhodou může být poměrně dlouhá životnost. Nevýhodou chemické izolace vlhkého zdiva je pro většinu objektů nutnost mechanického zásahu a vysoká cena.